Fener, Balat
 Rehberi

 

Havalar güzelleşti, kimse bizi evde tutamaz diyerekten kendimizi İstanbul’u keşfederken bulduk. Fener ve Balat’ı görmeyen kalmasın dedik, kapsamlı bir yazı oluşturduk. Bir de henüz tazecik bloggerlar olduğumuz için duyduk ki Fener, Balat rehberi olmayan gezi blogları blogdan sayılmıyormuş. Geri kalır mıyız hiç? Yaptık gitti.

Balat_1

Balat’ın bu kadar ilgi çekici ve güzel olmasının nedeni mahalle kültürünü hala yaşatıyor olması. Sokaklarında çocukların top koşturdukları, bisiklete bindikleri bir semt. Mesela birden mahallenin yağız delikanlısı arabasıyla son ses müzik yanınızdan geçebiliyor. Ahşap evlerin camlarından sepetler uzanıyor. Çamaşırlar binaları birbirine bağlıyor ve karşınıza en içten yazılmış duvar yazıları çıkıyor.

Balat

Fener Rum Lisesi, Rum Ortodoks Patrikanesi, Meryem Ana Ortodoks Kilisesi, Sveti Stefan (Bulgar Kilisesi) gibi önemli tarihi binaların bulunduğu Fener, Balat semtlerini kentsel dönüşüm değiştirmeden görmelisiniz.

Balat_2

Tarihi Börek Fırını

Sabah erkenden planladığımız Balat turuna aç karnına başlayamazdık. Tavsiyeler bizi Tarihi Börek Fırınına yönlendirdi. Kadir Has Üniversitesi’nin arka tarafında kalan börekçinin kıymalı, peynirli, pudra şekerli (Kürt böreği) böreklerini, sıcacık poğaçalarını deneyebilirsiniz.

börek fırını

Fener Rum Lisesi

Balat’ın ara sokaklarını keşfetmeye başlamadan önce uzakta tepelerde gördüğünüz o kırmızı görkemli binayı bir de yakından görmek istiyoruz. Bu bina şu anda aktif olan bir okul ve Hogwarts’la yarışacak bir mimariye sahip. Balat’a gelme sebeplerinizden biri hafif dik yokuşu çıkarak burayı fotoğraflamak olmalı. İçine girmek mümkün mü bilmiyorum, biz pazar günü gittiğimiz için kapalıydı zaten. Bir de sık sık çok alçaktan uçak geçiyor, güzel bir fotoğraf yakalıycam diye elim ayağım birbirine dolaştı. (yakalayamadı)

fener_rum_lisesi

Fener Antik Mezat

Biz burayı tesadüfen gördük ve yaklaşık yarım saatimizi burada harcadık. Çok komik ve keyifli bir deneyimdi. Güzel ve koleksiyonluk parçaları burada almanız mümkün. Fiyatlar 3 TL’ den başlıyor. 🙂 Sunum da çok keyifli olduğundan zaman geçip gidiyor. Aman nasıl olur, sağından solundan ortasından açık arttırmaya dahil olabilir miyim diye merak edenler; evet istediğiniz an teklif verebilirsiniz, size numaranız var mı diye soruyorlar ve numarayla beraber ürünü size teslim ediyorlar. Çıkmak istediğinizde de ön tarafa gidip ödemenizi yapıp çıkabiliyorsunuz. Osmanlı sandıkları, eski küçük siyah beyaz televizyonlar, mumluk, ayna aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz enteresan bir yer.

Gün ve saatleri:

Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri 14.30-19.30 arası

Cuma 15.00-20.00 arasında bir uğramanızı tavsiye ederiz. 🙂

Not: İkinci gidişimizde kendimize 30 TL’ye bir daktilo edindik. 🙂

balat

 

GABO

Balat’ın küçük, sevimli kafelerinden.

Çilekli limonatasını denemek için burada mola verebilirsiniz.

balat_limonata

Forno Balat

Burayı da internette gördüğümüz tavsiye üzerine gittik. Yeri Cafe Naftalin’in karşısındaki ara sokakta. Mekan çok keyifli, yemekleri de güzel. Tabi ki havalar ısındığı için yine ev yapımı limonata içtik, yanında da utanmadan lahmacun ve pide yedik..

forno_balat

Café Naftalin K.

Balat’ın en renkli ve bol kedili kafelerinden biri. İçerisi belleğinizi veya hatıralarınızı canlandıracak retro bir dekora sahip. Masalarda dantel örtüler, anneannelerimizin fincanlarında kahveler, plaklar, daktilolar…

naftalin cafe

El yapımı keklerini ve Mardin, Süryani kahvesi gibi farklı tatlardan kahvelerini deneyebilirsiniz. Naftalin’e kışın giderseniz sıcacık sobasının etrafında kedilerle birlikte oturup ısınabilirsiniz. Yazın giderseniz vita tenekelerinde açan çiçeklerine karşı ev yapımı limonatalarını içebilirsiniz.

Meşhur Fetih İşkembe Salonu

Sakatat severleri buraya alalım! Balat’ın 1973 yılında kurulmuş meşhur işkembe salonlarından bir tanesi. Paça çorbasını içmek için sabah erkenden gelmeniz gerekiyor çünkü öğlene kadar bitmiş oluyor. Kokoreçi de gayet lezzetli. Kelle yok mu diyenlere var anacım kelle de var.

Atölye Kafası Hangar

atölye kafası

Balat’ın sahil tarafından yürürken rengarenk ahşap sandalyeleriyle bizi içeriye çeken bu mekanın öncelikle bir dükkan mı, kafe mi yoksa bir konser mekanı mı olduğunu anlayamadık. Meğersem hepsi bir aradaymış! Mesela beğenirseniz oturduğunuz sandalyeyi satın alabiliyormuşsunuz. Küçük sahnesinde konser etkinlikleri oluyormuş. Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Kastamonu Pazarı

Balat’ın pazar günü kurulan yöresel pazarı. Peki neden Kastamonu derseniz Balat nüfusunun çoğunluğu Batı Karadenizli.

kastamonu pazarı

Kastamonu’ya özgü her çeşit ot, sebze ve mantarı burada bulabilirsiniz. Özellikle Kastamonu ekmeğini almalısınız. Çünkü ekşi maya ile yapılıyor ve çok lezzetli. Mantar alma konusunda önceleri çok tedirgindik şimdi her gittiğimizde alıyoruz, hala hayattayız.  Köy yumurtası, köy tavuğu, pekmez gibi yöresel ürünler de satın alabilirsiniz.

kastamonu mantarı kastamonu pazarı 2

Rag’n Roll Vintage

İkinci el dükkanlara rastlayacağınız Balat sokaklarında bizim tavsiyemiz Rag’n Roll vintage. 70’ler, 80’ler havasına bürünmek isterseniz kesinlikle uğrayın.

ragn roll vintage

Yeme ve içme mekanlarından oldukça fazla bahsettiğimiz yazımızda sonradan bir bakınca, Balat’ın limonata haritasını da çıkardığımızı fark ettik.

İyi gezmeler  😉

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir