Münih Gezi Notları

 

Münih; hiç aklımda yokken kalan birkaç günlük vizemi değerlendirmek için ucuz uçak bileti ararken karşıma çıktı ve iyiki de çıkmış. Münih gerçekten çok güzel ve düzenli bir şehir.

Şehre öğle saatlerinde vardık ve otele eşyalarımızı attığımız gibi Olimpiyat parkının yolunu tuttuk. BMW müzesi de Olimpiyat Parkının karşısında. Müzede çok fazla vakit geçiremedik ama yine de birkaç klasik arabanın fotoğrafını çekmeden geçemedik.

bmw_munih

BMW Müzesi ve Olimpiyat parkına ulaşmak için metroyu kullanabilirsiniz. Olimpiapark durağında inmeniz gerekiyor.  Biz havaalanından merkeze ulaşmak için aldığımız günlük bileti kullandık. Havaalanından merkeze ulaşım ve günlük bilet 12.40 euro(Airport city day Ticket). Grup halinde gittiğiniz durumda grup bileti alıp 23.20 Euro ödeyerek 5 kişiye kadar geçerli olan bu bilet ile daha uyguna seyahat edebilirsiniz.

Olimpiyat parkı, çok büyük bir  alana yayılmış durumda. Almanlar sadece stadyum yapmamışlar içinde yapay göllerin ve tepelerin oladuğu kocaman bir parkta yapmışlar. Mimariden çok anlamam ama birlikte seyahat ettiğim şehir plancısı kızkardeşim mimariye ve tasarıma hayran kaldı. Benimse parkta dolaştığım süre boyunca Münih filmi aklımdan çıkmadı.  İzlemediyseniz hemen bulup izlemenizi tavsiye ederim.   Olimpiyat parkında; olimpiyat stadı, olimpiyat havuzu ve Olimpic Tower yer alıyor.

olimpiapark_munih

Yanınıza mayo almayı unutmayın ben almadığıma pişman oldum.

olimpiapark_munihOlimpiyat Parkında yer alan tepeye çıktığınızda Münih şehrine yukarıdan bakma fırsatınız oluyor, biraz yoruluyorsunuz ama değer bence. Biz çıktığımızda ne yazık ki telefonlarımızın şarjı bittiği için panoramik bir fotoğraf çekemedik. 🙁

Dönüşte metrodan Universtad durağında iniyoruz ve internetten bulduğumuz italyan restoranı  Lo Studente’ye gidiyoruz. Pizza, salata ve tatlı olarak tiramisu yiyoruz. Hepsi çok lezzetliydi, ayrıca fiyatlar oldukça uygun ancak kredi kartı geçmiyor aklınızda bulunsun. Kaldığımız süre boyunca diğer akşamlar otelimizin yan tarafında bulunan Mozart Café’de yemeklerimizi yedik. Biraz kalabalık ve gürültülü olmasına karşın yediklerimiz lezzetliydi.

Münih’te de İstanbul gibi şehrin kapıları var; bugün sadece 3 tanesi ayakta kalmış (Isartor, Sendlingentor ve Karlstor). Booking.com dan bulduğumuz otelimiz (Bristol Otel)  Sendlingentor kapısına çok yakındı. Merkezi bir yerde kaldığımız için şehri yürüyerek gezebildik. Münih’te görülecek yerleri internetten bulabilirsiniz veya benim gibi Tripomatic uygulamasını kullanarak turistik yerleri seçerek kendinize yürüyüş rotaları oluşturabilirsiniz.

munih

Yürüyüş rotalarımdan biri beni Kraliyet Bahçesi’ne götürdü (Hofgarden).  İnanılmaz güzel, sessiz ve huzur dolu bir yerdi. Siz de benim gibi kendinizi bir banka bırakıp kısacıkta olsa iç sesinizi dinleyebilirsiniz.

munih

munih

 

Şehirde keşfettiğim huzur verici bir başka yer ise Kral yolu denilen Maximilian caddesinin sonunda İsar nehrinin geçtiği park. Ayrıca bu yolun sonunda karşınıza bugün hala parlamento binası olarak kullanılan Maximilaneum sarayı çıkacak.  Bahsettiğim parkta insanlar yürüyüş yapıp, bisiklete biniyorlar ya da masa tenisi oynuyorlar. İnsan, hayat bu işte diye düşünmeden edemiyor.

munih

Gezimizin bir gününü Avusturya’nın güzel şehri Salzburg’a ayırdık . Münih’ten Salzburg’ a keyifli bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

*teşekkür notunu buraya bırakayım: Yazı, gezi notları ve fotoğraflar için anneme teşekkür ederim. Ben Münih’e Noel zamanı gittiğim için o market senin bu market benim derken pek şehri gezme fırsatı bulamamıştım. Annem geçen ay gittiği için bu güzel gezi rehberini hazırladı.

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir