5 Günde Portekiz – Lizbon Gezi Notları

Porto yazımızı okumadan buraya geldiyseniz kısaca özet geçeyim. Portekiz gezimizi hem Porto hem de Lizbon’u ziyaret edecek şekilde planladık. Bunun sebebi bu taraflara kadar gelmişken ikisini de görmekti, zira uçak biletleri normalde çok pahalı olduğundan iyi yapmışız diyebilirim. Porto’dan trenle Lizbon’a yaklaşık 4 saatte ulaştık.(yarım saat kadar rötar yaptı tren) Oriente tren istasyonundan direkt metroyla kaldığımız yere ulaştık.

Lizbon’da Şehiriçi Ulaşım

Lizbon’a bizim gibi yazın gelecekseniz sıcaklardan yürüyerek gezemeyeceğinizi söylemek isterim. Zaten Lizbon ve Porta genel olarak yürüyerek rahatça gezebildiğiniz standart Avrupa şehirlerinden biri değil. Her yer bir yokuş, her köşebaşında bir merdiven sizi bekliyor olacak. Bu sebeple biz Lizbon’da 24 saatlik bilet alarak gezdik. 1 durak bile olsa hiç acımadık neye binebiliyorsak bindik. Otobüs duraklarında da hangi otobüsün geçtiği ve nerelerden geçtiğini belirten bilgiler var. Rahatlıkla otobüs ve tramvay da kullabilirsiniz bu sebeple. 24 saatlik bilet aldığınızda tram+otobüs+metroda geçen halinin ücreti €6,90 (0,50 de kart ücreti alıyor, eğer kartınızı atmazsanız ertesi gün o karta yeni 24 saatlik kullanım yükleyerek hayatınıza devam edebilirsiniz)

Bu biletlerin bir de tren içeren hali var 10€ gibi bir ücreti var. Onu da Cascais ve Sintra’ya gideceğimiz gün almıştık.

Önemli : herkesin kendi kartı olması gerekiyor, makinelerden 2 tane seçerek işlem yapmayı denerseniz aynı karta 2 geçiş yüklüyor, maalesef ayrı ayrı işlemleri tamamlamanız gerekiyor.

 

Lizbon’da Konaklama

Bu kısmı biz ettik siz etmeyin diye yazıyorum yoksa konaklama için öneri vermeyeceğim konaklamama önerisi vereceğim. Lizbon’da konaklama Porto’ya göre daha pahalıydı. Ben de gitmeden önce araştırıp, puanı da çok yüksek diye Boho Guesthouse da kalmak üzere rezervasyon yaptırdım. Ancak yeri tam barlar bölgesinde olduğundan gece çok fazla gürültü oluyor ve klima olmadığından çok sıcak oluyor. Bu sebeple burada kalmanızı çok tavsiye etmiyorum. Komik bir şekilde burada kalanlar yaş ortalaması tonton seviyesinde baya yüksekti.

Lizbon’da Yapılacaklar

Lizbon’da 1. Gün

Cais de Sodre’den 15 numaraları tramvaya binerek klimalı klimalı Belem’e doğru gidiyoruz. Burada hem Nata’nın anası Pasteis de Belem’den geleneksel tatlılarımızı alacağız hem de bölgedeki turistik noktaları ziyaret edeceğiz. Buyrun 15 nolu tramvay duraklarını şuraya bırakayım. Biz Centro Cultral de Belem durağında iniyoruz. Sırasıyla aşağıdaki yerleri ziyaret ediyoruz.

 • Museu Coleçao Belardo

  Biz bu modern sanat müzesinin içine girmedik ama Cumartesi gelirseniz girişler ücretsiz. Biz bahçesinde kurulan standları ziyaret ettik.

 • Kaşifler Anıtı

  Portekizli kaşifler anısına yapılmış olan bu anıtı Belem’e gelmişken görmemezlik etmedik. Belem bölgsei çok turistik olduğundan büyük kalabalıklarla karşılaşmaya hazır olun.

 • Belem Tower

  14. yy da yapılmış bu kule Lizbon limanını korumak amacıyla kale olarak kullanılmış. Buraya Kaşifler anıtından yürüyerek ya da elektrikli scooter kiralayarak gelebilirsiniz. Dümdüz bir sahilyoluyla birbirine bağlanıyorlar. Detaylar için Instagram hesabımızdaki Lizbon hikayelerine bakmayı unutmayın!

 • Jeronimos Manastırı

  Aşırı güzel bir yapı olmasına rağmen çok sıcak olması ve önünde inanılmaz bir kuyruk olması sebebiyle biz girmeyi tercih etmedik. Burası ayrıca Unesco Dünya Mirası listesin girmiş, onu da söylemeden geçmeyelim.

 • Pasteis de Belem

  Hiçbir sırayı beklemem, ama bunun önündeki hertürlü kuyruğa hazırım! Neyseki hızlı ilerleyen bir sırayla buraya giriyor ve paket olarak 2 tane natamızı alıyoruz. Burası geleneksel tatlı natanın çıkış pastanesi. Mümkünse benim gibi 1’er tane değil en az 2’şer tane alın. Çünkü gerçekten çok güzel. Bu arada içeriye doğru pastane baya büyük, üst katları da var. Dilerseniz oturabilirsiniz de.

 • LX Factory

  Belem’den dönüş yoluna geçiyoruz. Ama öncesinde uğramak istediğimiz bir yer daha var. LX Factory terkedilmiş endüstriyel bir alanmış. Burası birsürü butik dükkan ve kafe ile canlandırılmış küçük bir alan. Bomontiada gibi düşünebilirsiniz. Ama biraz daha büyüğü. Buradaki dükkanlardan birinden Harry Potter temalı termos almayı ihmal etmiyorum. İşe giderken evde hergün kahvemi yapıp götürdüğümden en sevdiğim termosum olacak.

 • Wish Slow Coffee House

  LX Factor içindeki bu minimal kafeyi çok sevdik. Biz oturduğumuzda şansımıza canlı müzik de vardı. Dilerseniz buz gibi bir Sangria ya da güzel bir flat white içebilirsiniz.

 • Cais de Sodre’ye geri dönüyoruz.

  Belem tarafındaki turistik gezimizi öğleden sonra 2-3 gibi sonlandırıp, konakladığımız bölge olan Cais de Sodre’ye geri dönüyoruz. Biraz daha çevreyi keşfetmek üzere bulunduğumuz caddenin sonundaki tarihi Bica fünikülerine doğru yürümeye başlıyoruz.

 • Bica Funicular

  Lizbon müthiş yokuşları ve merdivenlerinden dolayı enteresan ulaşım yollarına sahip. Biz bunlardan bir tanesi olan Bica fünikülerini deneyimleyeceğiz. Bizi bir üst mahalle olan Baixa Chiado bölgesine taşıyacak bu minicik füniküler. Toplamda 5 kişi oturabiliyor 5 kişi de ayakta gitse en fazl bir seferde 10 kişiyi taşıyabiliyor. 20 dk’da bir kalkıyor, gelmeden önce saatlerine bakabilirsiniz zira dolsa bile tam vaktinde kalkmak için bekleyebiliyorlar. Bu arada günlük biletlerimiz burada da geçiyor tabii ki. Normalde tek yön füniküler bileti 3.5€’ya yakın bir ücretti. Bu yüzden yaşasın günlük bilet!

 • Baixa Chiado Bölgesi

  Bu bölgede mağazalar yoğunlukta. Yine turistik bir kafe olan Cafe Brasileira ve önündeki Portekizli şair Fernando Pessoa heykeliyle fotoğraf çekilebilirsiniz. Biz İtalya günlerimizi anmak için biraz aşağıda bulunan Grom’a doğru gidip dondurmalarımızı alıyoruz.

 • 28 numaralı tramvay

  Ve meşhur 28 numaralı tramvay. Ne kadar turistik de olsa, bu tramvaya binmeden Lizbon’u tam anlamıyla gezmiş sayılmazsınız. Tüm popüler noktaları ziyaret eden tramvayla yolculuk yaklaşık 50 dk sürüyor. Biz akşamüstü 7 gibi tramvayın kalktığı durağa gidip sıra beklemeye başladık. Neyseki 10 dk’da bir tramvay geliyor, yaklaşık yarım saat bekledikten sonra oturarak gezimize başlıyoruz. Bu tramvayda da tabiki günlük biletimiz geçiyor. Son durağa kadar gidip formaliteden iniyorsunuz tramvaydan. Tekrar sıraya girip geri dönecek tramvayla gezinizi başladığınız nktada tamamlayabilirsiniz. Biz böyle yapmıyoruz, dönüş yolunda Alfama bölgesinde Lizbon katedralinin orada kendimizi tramvaydan atıyoruz.

 

İlk durağa nasıl giderim?Martim Moniz-bizim izlediğimiz rotayı izlediyseniz Rossio meydanına kadar inmişsinizdir. Buradan metroya binip Martim Moniz’de inebilirsiniz. Metrodan indiğinizde tramvay durağı arkanızda kalacak. Zaten kalabalık bir sıra gördüğünüzden anlarsınız neresi olduğunu.

 • Alfama Bölgesi

  Alfama bölgesi Lizbon’un en eski mahallelerinden. Yine birsürü merdiven ve dar sokaklar sizi bekliyor. Açıkçası yol sizi nereye götürürse oraya gidin. Biz öyle yaptık. Bizim gibi 8.30-9 arası buralara varırsanız çok güzel bir gün batımı izleyebilirsiniz. Sonrasında yürüye yürüye aşağı iniyoruz ve metroyla kaldığımız bölgeye geri dönüyoruz.

Lizbon’da 2. Gün

Bugün Lizbon dışındaki Cascais ve Sintrayı ziyaret ediyoruz. Yine günlük bilet alıyoruz fakat dikkat, bu sefer trenin de dahil olduğu biletten almanız lazım yani bu sefer 10€ gibi bir ücret ödeyeceksiniz. Biz Cais de Sodre’de kaldığımızdan önce Cascais’e gideceğiz, oradan Sintra’ya geçip Lizbon’a geri döneceğiz.

 • Cascais

  Cais de Sodre tren istasyonundan Cascais’e ulaşılıyor. Önce Sintra’ya gitmek isterseniz Rossio’daki istasyona gitmeniz gerekir. Biz bugünkü rotamızda önce Cascais’e gidiyoruz. Gün içerisinde çok sık tren var çünkü duraklar hep plaj durakları. Lizbonluların ellerinde havluları şıpıdık terliklerle akın akın bu trenlere bindiğini görebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam trenler yarım saatte bir var.

 

Yol 40 dk sürüyor. Trenden iner inmez kendimizi bir kafeye atıp dinleniyoruz. Sonra başlıyoruz yürümeye. Sahil yolunu takip ederek Boca do Inferno’ya ulaşıyoruz. Burada birisinin intahar ettiği rivayeti olduğundan sanırım ismi cehennem çukuru. Çok hoş bir mağara ve masmavi sular sizi karşılıyor. Ama inanılmaz bir rüzgar var, bir ara uçucam sandım. Buraya giderken Cascais’deki lüks yazlık evlerden birini görüyoruz –Casa de Santa Maria. Dönüş yolunda bir markete uğrayıp kendimize öğle yemeği için sushi ve meyve salatası alıyoruz.

Cascais’den direkt Sintra’ya giden halk otobüsleri var. Trenden indiğiniz yerde büyük bir avm görceksiniz. Onun hemen arkasında kalıyor otogar. Buradan Sintra’ya giden 417 nolu otobüse biniyoruz. Yol yaklaşık 30 dk sürüyor. Günlük biletler Lizbon’da olmadığımız için burada geçmiyor, otobüs içinde ödeme yapabilirsiniz.Ücret 3-5€ gibi birşeydi.

 • Sintra

  Otobüs sizi çok merkezi biryere bırakmıyor onu söyleyeyim. Ama yürüyerek ana tren istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Zaten oradadan da Line 1 ve 2 yi yapabileceğiniz otobüsler kalkıyor. Sintra’da ulaşım için yürümek gibi bir alternatifiniz yok bence. Herşey çok tepelerde çünkü. Bu yüzden bu otobüs biletini almak durumunda kalıyorsunuz. Burada yine bir 6€ veriyoruz. Biz Pena palace ve kalenin olduğu rotayı seçiyoruz.

Kalede inip kalenin bahçesinde güzel bir yürüyüş yapıyoruz. Sonra ana kapıya geldiğimizde içeri giriş ücretli olduğundan biz girmeyip geri dönüyoruz. Bahçesi zaten yemyeşil ve çok güzeldi o bize yetti.

Pena palace oklarını takip ederek yürüyoruz ama yakın gözüksede yine baya bi’ tırmandırıyor. Meşhur masalsı saraya gelince giriş ücretinin €14 olduğunu görünce cimriliğimiz de üstümüzde, girmiyoruz. Önünden otobüsle old town’a iniyoruz. Buradaki çarşı çok tatlı, biraz dolaştıktan sonra hava iyice kapayınca yürüyerek tren istasyonuna iniyoruz ve Lizbon’a dönüyoruz.

 • Lizbon’a dönüş

  Sintra’dan trenle Lizbon’a geri döndük. Yol yine yaklaşık 40 dk sürdü. Rossio Meydanında iniyorsunuz.

 • Convento do Carmo

  Akşamüstü 7 gibi geldiğimizden kapanmıştı ama içini de çok çok görmek isterdim kesinlikle tavsiye ederim. Etrafı da mosmor açmış Jakaranda ağaçlarıyla doluydu. Eğer sizin de geziniz Mayıs-Haziran aylarına denk gelirse bu ağaçları görebilirsiniz. Aşağıdaki ağaçlı fotoğraf Belem’den.

 • Praça do Comércio

  Lizbon’un ünlü kocaman meydanına da son günümüzde bir uğruyoruz ve günü burada batırıyoruz.

 

Lizbon’da Yeme-İçme İşleri

Kahve

Genelde gideceğim şehirlerde iyi kahve dükkanları araştırıp bulmayı çok seviyorum.

 • Coopenhagen Coffee Lab

  Bizim gibi yaz sıcaklarında kendinizi Lizbon’da bulduysanız bu kafe sizin en büyük kurtacınız olacak. Şansımıza kaldığımız yere 50 metre uzaklıkta bir şubesi vardı. İçi buz gibi, aşırı ferah ve tabi ki kahveleri çok güzel. Kahvaltı için de tercih edebilirsiniz.

 • Wish Slow Coffee House

  Yukarıda bahsetmiştim, LX Factory içerisinde güzel bir mola noktası.

 • Fabrica Coffee Roasters

  Buraya büyük umutlarla geldik Cascais’e gitçeğimiz sabah. Yaklaşık 30 dk siparişimizin gelmesini bekledikten sonra bizim siparişlerin başka masaya verildiğini öğrendik. Sonra birkaç kez daha dile getirdik ama 3 kişi olmalarına rağmen baya kafaları karışık olduğundan en son siparişi iptal edip buradan kalktık. Bu sebeple sırf gitmeyin demek için bu listede yer verdim.

Tatlı

 • Pasteis de Belem

  Yaza yaza bitiremem herhalde burayı. Lizbon’da tabiki hergün nata yenilecek hatta 1 değil 2 belki 3 kere yenilecek. Elde alıp yürünecek belki de kısa bi’ mola verilecek. Adeta uğruna şiir yazdım. 1 tanesi €1.10

 • Mantegaria

  Bu da rakip natacımız. Daha çok şubesiyle karşınıza çıkacaktır. Hatta Porto’da ilk burada denemiştim. Buradan 6’lı paketi alıp ertesi gün İstanbul’a götürmek üzere otelimizde sakladık. Getirdik de. Mis gibi 3 gün boyunca yedim.. 🙂

Ara Öğün

 • Go Natural

  Bica füniküleriyle yukarı çıktığınızda göreceğiniz küçük bir mekan. Ben çok aç olduğumdan smoothie bowl yedim. Sağlıklı atıştırmalıklar bulabilirsiniz, ara öğün için ideal  ve uygun fiyatlı bir yer.

Akşam Yemeği

 • Restaurante Vicente by Carnalentejana

  Burası bizim favorimiz oldu. Zaten ne zaman bir yere gitsek hep kaldığımız yerin dibinde çok güzel restoranlar olur, yine öyle denk geldi. Restoranın içi de dışı da çok keyifli. Merdivenlere oturup house wine larından içebilir, ya da bizim gibi akşam yemeklerinizi hep burada yiyebilirsiniz 🙂 Bir akşam et, bir akşam da hamburger yiyip yanında şarap içtik. Yediğimiz yemek ve Lizbon fiyatlarına göre gayet uygundu diyebilirim. 2 kişi €35 hesap ödedik.

  Dikkat : Masaya koydukları peynir-ekmek-zeytin üçlüsü ikram değil, hesaba yansıdığını göreceksiniz. Bunları istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Biz ilk akşam bile bile yedik -ne kadar olabilir ki diyip- , hepsine toplam 7 euro falan verdik – ki gereksizdi.

 • Time Out Market

  Yine kaldığımız bölgede olan meşhur time out markete gitmesek olmazdı. Burası bizde hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. Çünkü İspanya’daki marketler gibi bir yer beklerken daha kaotik, pis, basık bir alanla karşılaştık. İçerideki restoranlar eminimki güzeldir – zira Lizbon’da yemek yerlerinde 1 numara – ama o paraya yemek yiyip bir de öyle bir ortamda oturmak istemedik. Bu sebeple şöyle bir dolanıp çıktık.

 • Pizzeria Romana al Tavolo

  Alfama bölgesine gittiğimizde bu pizzacıyı görünce akşam yemeğini burada yemeye karar verdik. Önceden araştırmıştım Lizbon’daki -güya- en iyi pizzacılardan biriymiş. İçerisi oturulacak gibi değil, fırının sıcaklığı tüm alanı ısıtmış ve klima yok. Dışarıda da sadece 2 masaları olduğundan paket yaptırmaya karar verdik. Pizza hiçbirşeye benzemiyordu. O yüzden bunu da gitmeyin diye listeye aldım.

 • A Ginjinha

Biz Lviv’deki vişne likörünü daha çok beğenmiştik ama Lizbon’daki geleneksel bir barda birer shot içmeden de ayrılmak istemedik.

Porto rehberini okumadıysanız tıklayın.

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

One Reply to “5 Günde Portekiz – Lizbon Gezi Notları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir