Merhaba Katar

10 yıl önceki Erasmus deneyimimden sonra ilk defa farklı bir ülkede yaşama şansına sahip oluyorum. Eşimin iş nedeniyle Katar’a gitmesinden 2 ay sonra, ben de orada yapabilir miyiz sorusunun cevabını öğrenmek için Mayıs ve Haziran aylarını başarıyla başkent Doha’da geçirdim. Başarıyla dememin nedeni Mayıs ve Haziran buraya gelmek için çok da iyi bir zaman değil. Hem sıcakların kendini hissettirmeye başladığı (40 derece üstünden bahsediyorum) hem de Ramazan dolayısıyla gün içinde birçok yerin kapalı olduğu bir dönem. Aşırı sosyal İstanbul günlerimden sonra birden 4 duvar arasında buldum kendimi. Tanıdık kimsenin olmayışı ve sıcak havanın getirmiş olduğu kısıtlı gezi alanı tabiki moralimi darmadağın etti. Neyseki sabırlı kişiliğim sayesinde bu süreci iyi atlattığımı düşünüyorum. (huni emojisi)

Katar

Artık Eylül ayı itibariyle Katar’da yaşamaya başladım. Bir önceki gelişimde hava koşullarından dolayı Katar’da turistik aktiviteler dahil hiçbir şey yapamamıştım. Şimdi yavaş yavaş çevre edinmeye ve etrafı tanımaya başlıyorum. Burada deneyimlediklerimi belli başlıklar altında sizlerle de paylaşacağım. Yabancı bir ülkede yaşamaya başladığınızda eksikliğini ilk hissettiniz şey aileniz ve arkadaşlarınız oluyor. Katar’a gelmeden önce burada yaşayan bir arkadaşım vasıtası ile Katar’ın Perileri isimli Facebook grubuna üye olmuştum. Katar’da yaşayan Türk kadınlarının oluşturdukları bir grup ve bu tarz facebook gruplarının arasında en yaratıcı isme sahip. Grup içinde paylaşılan deneyimler ve desteği görünce Katar’da sırtımın yere gelmeyeceğini anlıyorum.

Doha

2 milyon nüfusa sahip Katar halkının sadece %11’i Katarlı. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere burada ciddi bir expat bulunuyor. Dışarıya çıktığınızda yerel kıyafetli Katarlı’lar dışında çok fazla Avrupalı, Filipinli, Hintli vs. görebilirsiniz. Arapça’dan daha çok İngilizce duyuyorsunuz. İngilizce bilmeniz bir çok şeyi kolaylaştırabilir ama bilmiyorsanız da panik olmayın. Çok basit cümlelerle bile günlük işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Ya da İngilizce kursuna başlayarak Türkiye’de edinemeyeceğiniz uluslararası bir arkadaş çevresi ile İngilizce’nizi ilerletebilirsiniz. Yeter ki ne yapmak istediğinizi bulun.

 Doha_5  Pearl

Katar deyince akla ilk gelen zenginlikleri. Uçaktan indiğimde dikkatimi çeken ilk şey devasa, lüks arabalar olmuştu. Türkiye’de almayı hayal edemeyeceğiniz arabaları vergi olmadığı için burada rahatlıkla uygun fiyatlara satın alabiliyorsunuz. Beni şaşırtan bir başka olay ise kaza yaptıkları zaman arabalarını yolun kenarında bırakıp gitmeleri. Adam tamir ettirmekle uğraşmıyor gidiyor yenisini alıyor. Bu arada korkunç ve hızlı araba kullanıyorlar. Yollarda araba kullanırken telefon kullanmayın, emniyet kemerinizi bağlayın gibi bir çok uyarı tabelası yer alıyor.Trafik cezalarının fiyatları hayli yüksek mesela kırmızı ışıkta geçerseniz 10.000 Riyal (10.000 TL) ödemeniz gerekiyor. Bu kuralların Katarlılar için caydırıcı olduğu söylenemez.

IMG_3389

Peki bu zenginlik nerden geliyor? Tabi ki doğalgaz rezervlerinden. Bir Katarlı çalışmadan rahatlıkla lüks bir hayat sürebilir. Çünkü devletten maaş alıyorlar. Evlenirlerse bu maaş 3 katına çıkıyormuş. Tahmin edersiniz ki her yerde çocuklu Arap aileleri oluyor ve neredeyse her çocuk için bir bakıcıları var. Kadınların çoğu alışveriş yaparken yanlarında yardımcılarıyla geziyorlar.

Doha 3

Yeme-İçme Kültürü

Katar’ın yerel mutfağında pek çeşit yok. Geleneksel yemekleri Machbus. Pilav üstü et ve sebzeden oluşuyor. Hurma sevmeyen ben, burada hurma yer oldum. Katar’da farklı ülkelerden insanlar yaşadığı için her mutfağa ait restaurant bulabilirsiniz. Özellikle Hint, Türk, Asya yemekleri popüler. Yeniliklere açık olun. Bir de hava çok sıcak olduğu için çok fazla taze sıkılmış meyve suyu tüketiliyor.

      Souk Wakif  Lemonmint

Lemon mint dedikleri bu naneli içecek de favoriler arasında. Ve tabiki Arap kültürünün zevki sefası nargile var. Favori nargile mekanlarımı ayrıca paylaşacağım. Alkol konusuna gelirsek. Katar’da alkol sadece otellerde bulunan mekanlarda içilebiliyor. Onun dışında hiçbir yerde alkol satışı yok.

Katar’da Giyim Kuşam

Katar Arap ülkesi olunca tabi aklıma ilk kapanmak zorunda mıyım? sorusu takıldı. Neyseki diğer Körfez ülkelerinde nazaran Katar bu konuda gayet ılımlı. Kapanmak zorunda değilsiniz. Sadece devlet kurumlarına gittiğimde kapıda kıyafet ile ilgili uyarılar gördüm. Katar’ın yerel kıyafetleri erkekler için Thoub, kadınlar için ise Abaya. Thoub erkeklerin giydiği bembeyaz yere kadar uzanan bir gömlek. Başlarına ise yine beyaz yada kırmızı-beyaz bir puşi takıyorlar. Thoubların temiz ve ütülü olması çok önemli. Erkekler pahalı kol düğmeleri ve saatler ile kıyafetlerini tamamlıyorlar. Bir de tabi terlikleriyle. Kadınlar ise siyah abaya giyiyorlar ve başlarını kapıyorlar. Çoğunun sadece gözlerini görebiliyorsunuz. Bazıları ise yüzlerini de siyah bir örtü ile kapatıyorlar. Kadınlar şıklıklarını giydikleri pahalı ayakkabı ve çantaları ile gösteriyorlar. (Aşağıdaki reklam panosunda modern bir Katar’lı çift kullanılmış)

  Doha_6  IMG_7783

Turistik Yerler

Katar’ın 1980 yılındaki bir fotoğrafını gördüğümde inanamamıştım. Koca şehirde sadece bir tane yapı vardı o da Sheraton Grand Oteli. Şimdi tabi şehir almış başını gidiyor.

 Doha

Bana Eminönü ve Kapalıçarşı’yı anımsattığı için  en çok  Souq Wakif’da dolaşmayı seviyorum. Yerel satıcıların yer aldığı mekanda baharatçılar, kumaşçılar gibi küçük dükkanlar ve hayvan pazarı yer alıyor. Sağlıksız koşullarda küçücük kafeslerde tutulan hayvanları görmeye gönlüm el vermiyor.

   Doha  Souk Wakif

Katar’da çöl safarisi, deve turu gibi turistik aktiviteler yapılıyor. Ben henüz bu atraksiyonlara girişmedim.Katar’da gezebileceğiniz müzeler ve galeriler yer alıyor.

 Katara  Souq
Özellikle bu sene açılan ve inşaatı devam eden müzeler var. Islam Müzesi (MIA), Ulusal Müze, bu sene açılan Fire Station Galery, Katara Kültür Köyü gibi. Bu mekanları gezdikten sonra ayrı bir başlık içinde detay vermek istiyorum.

Katar’da Alışveriş

Doha

Doha’da 12 taneye yakın alışveriş merkezi var. Hepsini henüz gezemedim. Fiyatlar Türkiye’nin neredeyse 2 katı. Rakamlara alışmak biraz zaman alıyor. Para birimi Riyal. Türk lirası ile kur farkı yok o yüzden çarpma bölme yapmadan hesap yapıyorum kafam karışmıyor 🙂 Katarlılar lükse düşkün oldukları için dünyaca ünlü markaların mağazaları ilgi görüyor.

Doha_4

Kıyafet dışında yiyecek ve içecekler de yurtdışından ithal edildiği için 1 liraya aldığınız maydanozu 20 liraya alıyorsunuz. Bütçenizi denk getirmek için farklı marketleri gezmek ve promosyonları takip etmek önemli.

Doha

Doha’da hayatımız yeni başlıyor. Kısa zamanda gözlemlediklerimi ve deneyimlediklerimi özet şeklinde paylaşmak istedim. Özellikle burada yaşam planı yapanlara yardımcı olması için belli başlıklarla detaylı bilgiler vermek istiyorum. Buralarda dayanışma ve yardımlaşmanın önemi büyük.Kısacası gurbet zor  😉 

Author: merve

Merve 1985 yılında doğdu. Katar’da yaşıyor. Tini mini ve deli ruhlu bir hanım olduğu için yaşının kadını olamadı. Hobi olarak sosyoloji okudu. Medya sektörünü kurtarmaya çalıştı olmadı. Erasmus’da tanıştığı arkadaşlarını ziyaret etme bahanesiyle gezmeye başladı. Önünü alamadık. İş gezisi dedi Orta Doğu’dan girdi Japonya’dan çıktı. Kocamla gezicem dedi 3 günde olsa Avrupa’ya kaçtı. Son durağı kürkçü dükkanı da olsa o gezmelere doyamadı, doymayacak.

2 Replies to “Merhaba Katar

  1. 4 ay oldu katardayım ve hiç sevemedim.Arap kültürü çok farklı. Ayrıca damak zevklerimizde. Katar da yüksek ve ışıltılı binalardan başka birşey yok iç anadolunun veya egenin bir köyünde yaşayım daha mutlu olurum sanırım. Çok pahalı herşey 1 riyal olmuş 1.82 TL.

    1. Katar bence de uzun yıllar yaşanacak bir yer değil. O yüzden insanlar çalışmak ve para kazanmak için bu ülkeyi genelde tercih ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir