Frankfurt

frankfurt

Almanya’nın yanısıra Avrupa’nın da en önemli finans, fuar merkezi olan Frankfurt gezilecek yerler arasında pek akla gelmeyen bir şehir. Buna rağmen hayatta gidilmez demeyeceğim. Özellikle 3 günlük bir kaçamak yapmak istiyorsanız ve ucuza bilet bulduysanız.

IMG_0107IMG_0127

Frankfurt’da yaşayan arkadaşımız Benjamin’i ziyaret etmek için kaptık çantamızı geldik. Türk yolcu oranının yüzde yüz olduğu uçak yolculuğumuz sonunda neredeyse Frankfurt’dan büyük havalimanına iniş yaptık. O kadar büyük ki, havalimanı içinde çıkışa gitmek için metro kullanıyorsunuz.

Metro hattı biraz kafa karıştırsa da merkez istasyon Haupthbahnhof üzerinden güzergahı anlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Biz kuzu gibi Benjamin’i takip ettik. Şehrin merkezine geldiğimizde zebellah gibi plazaların görünüşü Manhattan’ı akla getiriyor. Şehrin etkisini ise modern binaların arasına sıkışan tarihi binalarda hissediyorsunuz.

Frankfurt’da gezilecek yerler

Frankfurt, turistik anlamda gezmek için çok fazla seçenek sunmuyor. Günümüze Frankfurt’a kuş bakışı bakarak başlayalım. Hauptwache Kaufhof Galleria alışveriş merkezinin en üst katına çıkınca dolanacağınız sokakları tepeden görebilirsiniz. Manzara hoşunuza gittiyse kahve ve tatlı yiyebileceğiniz küçük bir kafe var. Biz fotoğraf çektikten sonra Altstadt yani eski şehir olarak bilinen Römer’e doğru yol aldık. Römer meydanındaki evler nakışla işlenmiş gibi. Masalsı bir hava hissedince öğrendim ki Heidi hikayesinde geçen Clara’nın yaşadığı ev bu bölgedeymiş.Gerechtigkeitsbrunnen yani adalet çeşmesi de meydanın ortasında yer alıyor.

RÖMER-    IMG_2686

Kaiserdom Klisesi mimarisiyle hep karşınıza çıkacak. Zamanınız olursa bir uğrayın derim.

zeil

Yürürken birden onlarca Primark torbaları mı görmeye başladınız o zaman Zeil caddesindesiniz. Alışveriş severler buraya!

Frankfurt’da çok az zamanımız olduğu için müze olarak Goethe Evi‘ni  tercih ettik. Evi ve içindeki eşyaları çok iyi muhafaza edilmiş. Goethe’nin ihtişamlı hayatına göz atmak için ev ziyareti şart.

GOETHE HOUSE- 2 GOETHE HOUSE - 1

Avrupalıların köprülere aşklarını sembolize etmek amacıyla kilit takma huyu var. Frankfurt’un aşk temsilcisi Eiserner Steg yani Love Luck Bridge. Yeni evli çift ben fotoğrafı çekerken köprüye kilit vuruyorlardı.                  Eiserner Steg-

Şehrin en güzel binalarından biri olan Alte Ober yani opera binasının önünde yer alan Café Rosso ‘da oturup soluklanın. Sokak müzisyenlerinin çaldığı müzikler eşliğinde günlük koşuşturmanın seyrine dalın.

                         Opera Binası

Kaffee Wackers

Frankfurt’un ara sokaklarında dolanırken bu küçük mekanın önündeki kuyruk ilgimizi çekti. Bi baktık ki çekilmiş kahve de satıyorlar. Hemen İstanbul’a götürmek için kahvemizi seçip vakumlattık. İşte bizimle ilgilenen güzel abimiz.

                                             wackers

Frankfurt’da Yemek &İçmek

Best Worscht in Town

Frankfurt’a gelip de sosis yememek olmaz. Sokak satıcılarının çoğu sosisi güzel yapıyor. Best Worscht in Town kaldığımız yere yakın olunca biz ilk sosimizi burada denedik. Bayıldık!! Sosisinizi domuz yada dana etinden seçebiliyorsunuz. Ayrıca sosis üzerine konulan sosların acı seviyesini gösteren bir liste var. En düşük seviye bile yeterince acı. Ekmekler bildiğin Alman ekmeği mutlaka isteyin.

Apfelwein Solzer

apfelwein

Yerel Alman mutfağını denemeden olmaz. Apfelwein Solzer yerel dekorasyona sahip, uzun masalarda oturuyorsunuz. Burada tabi ki Frankfurt usulü şinitzel yemelisiniz. Ne içmelisiniz tabi ki Apfelwein. Yani Frankfurt’un yerel içkisi. Eskiden anneannelerimizde olan kristal bardakların büyük boyunu düşünün işte bu bardaklar apfelwein bardağı. Burada apwelwein tine geleneksel büyük seramik sürahiler ile masanıza geliyor.

 Fichte Kraenzi

Geleneksel içkilerinden olan Mispelchen tatmamız için Benjamin bize buraya getirdi. Muşmula alkole bu kadar mı yakışır. Mekanın yemek menüsü de çeşitliydi. Aç olmadığımız için yemeklerini tadamadım ama menüsünde çeşit çoktu. Güleryüzlü çalışanlarıyla samimi bir ortam.

Eğer bir Alman ile geziyorsanız sudan önce bira tüketmeye başlarsınız.

Maincafe 

MainCafe

Frankfurt’da olduğumu hissettiren mekan. Bizim gibi güneşli bir güne den gelirseniz çimlere uzanıp yada şezlonglarda oturup manzaraya karşı birşeyler içebilirsiniz. Serf servis olduğunu da belirteyim.

Alte Liebe

Bohem bir ortama sahip bar. Mum ışığının hakim olduğu mekanda ucuz içki içebilirsiniz. Mexicana içmenizi tavsiye ediyorum.

The Anglo Irish Pub

Şehrin tarih kokan sokaklarından birinde yer alan Frankfurt’un en iyi Irish pub’ı. Farklı biraların yanı sıra mekanda yer alan ekranlardan maçları takip edebilirsiniz.

 

Gutenberg Denkmal May 17, 2015 - 0919 kaiserdom kilise

Masal Şehir Heidelberg

HEIDELBERG-2

Frankfurt’a gelmişken 1 saat uzaklıktaki Heidelberg’e mutlaka gidin. Karşınızda Ortaçağ mimarisiyle masal gibi bir şehir çıkacak. İkinci Dünya Savaşında yok denecek kadar az hasar gören şehirlerden biri olduğu için evleri, sokakları, şatosu insanı hemen büyülüyor.

HEIDELBERG-3HEIDELBERG 4 HEIDELBERG 5

HEIDELBERG-IMG_0179  HEIDELBERG-IMG_0197

İyi yolculuklar 🙂

Author: merve

Merve 1985 yılında doğdu. Katar’da yaşıyor. Tini mini ve deli ruhlu bir hanım olduğu için yaşının kadını olamadı. Hobi olarak sosyoloji okudu. Medya sektörünü kurtarmaya çalıştı olmadı. Erasmus’da tanıştığı arkadaşlarını ziyaret etme bahanesiyle gezmeye başladı. Önünü alamadık. İş gezisi dedi Orta Doğu’dan girdi Japonya’dan çıktı. Kocamla gezicem dedi 3 günde olsa Avrupa’ya kaçtı. Son durağı kürkçü dükkanı da olsa o gezmelere doyamadı, doymayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir