Yeni Başlayanlar İçin Norveç

Kısaca kendinden, eğitim ve iş hayatından bahseder misin?

Merhaba, ben Güniz. 3 yılı aşkın süredir Norveç’te yaşıyorum. Gezmekten ve farklı kültürlerden keyif alıyorum. Üniversitede ekonomi okurken keyif aldığım başka şeylere de yöneldim; bir yandan da tiyatro, çeşitli müzik bloglarında editörlük ve müzik kanallarında staj vs. yaptım. Müzik hep hayatımdaydı; sonra da zaten müzik sektöründe çalışmaya ve iletişim stratejileri master`i yapmaya başladım. Çeşitli ülkelerinin ardından şimdi Norveç’te, müzik sektöründe uluslararası pazarlama müdürü olarak çalışıyorum. Geçtiğimiz sene de Oslo Üniversitesi`nin müzikoloji bölümdeki bazı derslere uluslararası müzik marketing uzmanı olarak konuk eğitmen oldum.

Kendini nasıl Oslo’da buldun? Süreç senin için nasıl gelişti?

İstanbul’da uzun süre müzik sektöründe uluslararası pazarlama müdürü olarak çalıştıktan sonra kendimi yine müzik sektöründeki bir pozisyon için önce Finlandiya`da, ardından Baltık ülkelerinde ve son olarak da şimdiki evim Norveç’te buldum. Kuzey Avrupa ülkeleri zaten hep aklımdaydı ama aynı şirkette 10 yılı aşkın uluslararası deneyimim olması ve o ülkelerde özgeçmişime uygun açık pozisyonlar olması bana kapıları açtı diyebilirim.

 

Gitmeden önce ve gittiğinde nasıl bürokratik süreçlerden geçtin?

Aynı şirketin farklı ülkedeki şubesine geçiyor olduğum için vize başvurusu, ev bulma, banka hesabı açma, ülke sosyal sigorta, sağlık vs. konularda şirketin “global relocation” hizmetinden yararlandım. Bunlar dışında da ülkeye adaptasyon, dil kursu gibi çeşitli hizmet ve eğitimler de verildi. Norveç’e Finlandiya`dan daha fazla başvuru olduğu için buradaki işlemler biraz daha uzun sürdü diyebilirim. (Bu arada Norveç’in Avrupa Birliği’nde olmamasından kaynaklanan farklı bürokratik durumlarla da karşılaştım.) Ama genel olarak başvurular “skilled worker applicant” olarak yapıldığı için tahmin edilen süre aralığında gerçekleşti.

Adaptasyon sürecin nasıldı? Seni zorlayan şeyler oldu mu?

Zaten çok isteyerek gittiğim ve bu ülkelerde arkadaşlarım olduğu için ilk adaptasyonum rahat geçti. Daha önceden Finlandiya`da kışı tecrübe ettiğim için soğuk hava ve karanlık konusuna çok takılmama fikrine kendimi alıştırmıştım. Finlandiya`ya taşınmam da ülkenin en keyifli zamanlarından biri olan Haziran ayında oldu. İlk haftama yazın kutlandığı şirketçe gittiğimiz bir gemi turu ve hemen ardından da müzik festivallerinin başladığı bir sezon ile başladım. Müzik sektöründe çalıştığım için de genel olarak sosyalleşmem ve adapte olmam kolay oldu. Helsinki`nin denizle ve doğayla iç içe olmasından da çok keyif aldım. Tabi ki havanın gece yarısı bile aydınlık olması sizi “jet-lag” gibi bir duruma sokuyor. Bu nedenle bu düzene alışana kadar ister istemez kısa bir uyku problemi yaşadım. Halen de garip geliyor bazen ama alışıyorsunuz, örneğin evinize ona göre kalın perdeler alıyorsunuz.

Norveç ise Finlandiya`ya göre daha kozmopolit diyebilirim. Oslo da küçük bir şehir olduğu için keşfetmem çok uzun sürmedi. Kış ve karanlıkta ise sürekli aktif olmak önemli. Ben de ilk iş, modern sanat müzesine üye oldum; sergi açılışlarını ve müzedeki diğer etkinlikleri takip ettim. Zaten müzik sektöründe çalışınca çeşitli konser ve etkinliklere de ister istemez gidiyor oluyorsunuz. Onun dışında düzenli yoga yapmaya ve yüzmeye çalışıyorum.

Norveççe zor bir dil bu konuda bir sıkıntı yaşadın mı? Dil öğrenme zorunluluğu var mı?

Norveç’te Norveççe bilmeden yaşayabilirsiniz. Eğitim sistemi iyi ve eşit olduğundan, herkes İngilizce konuşabiliyor. Fince ise dünyanın en zor dillerinden biri olarak kabul ediliyor. Finlandiya’da da yine İngilizce ile idare edebilirsiniz ama ben Fince kursu alıyordum. Fince’den sonra Norveççe gerçekten çok kolay geldi. Germen dillerinden olduğu için Almanca’ya yakın ve biraz da İngilizceye. Almanca bilenler için örneğin Norveççe öğrenmek çok kolay gelecektir diye düşünüyorum. (Bu arada İngilizce’ye benzerliğini de şöyle örnek vereyim: Skal vi gå? dediginizde “Shall we go?” demiş oluyorsunuz. å>o diye okunuyor. Neredeyse aynı ses çıkıyor. ) Norveç’te dil öğrenme zorunluğu yok. Ama 3 yıldan fazla skilled worker olarak çalışıyorsanız permenant vize almak isterseniz belirli bir saat Norveççe dersi tamamlamanız gerekiyor. Ya da belli bir seviye sınavını geçip belgelendirmeniz gerekiyor.

Peki en çok özlediğin şey ne?

Kendi dilinizde espriler patlatıp, yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle gülmek 🙂 Bir de dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde yaşayınca tabi ki İstanbul’daki nefis sokak lezzetleri ve uygun fiyatlar özleniyor.

En çok merak edilen şeylerden biri de insan ilişkileri. Komşuluk var mı komşuluk? 🙂

Bence siz ne kadar sosyal olmak istiyorsanız onlar da ona göre adım atıyorlar. Dünya değişiyor ve klişeler de değişiyor. Bir de ekonomik durumu iyi olan Nordikler küçük yaştan itibaren dünyayı gezip farklı kültürlerle tanışıyor oldukları için de sosyalleşmeye açıklar diyebilirim. Burada yaşadığım süre içerisinde evine çat kapı gidebildiğim, akşam yemeklerine dahil olabildiğim arkadaşlarım oldu. En azından benim için komşuluk var ve keyifli ama evet, kuzeyde bu işler biraz daha vakit alıyor.

 

En sevdiğin semt/bölge?

İlk taşındığım yer Grünerløkka oldu. Bana da ev bakarken herkesin önerdiği ilk semt burasıydı. Oslo`nun en hareketli yerlerinden; bir yandan da hafta sonu insanların çeşitli aktiviteler için ailecek geldiği bir yer. (Burası için Oslo`nun “Kruezberg”i denmişti bana hatta.) Örneğin yeni taşınacak olan kişiler için sosyalleşme imkânı çok olduğu için, önerim yine Grünerløkka olur. Çünkü aradığınız her şey hemen hemen elinizin altında oluyor: parklar, nehir kenarı, kahve konusunda dünyanın en iyileri arasında sayılan kafeler, ikinci el eşya satan küçük dükkânlar, Nordik hediyelik eşyaların olduğu mağazalar vs hepsi bu lokasyon içinde… Grünerløkka`dan başlayıp şehir merkezine yürüyüş yaptığınız bir Cumartesi günü keyifli olacaktır, oradan Vulkan`a, Mathallen`e gidip bir şeyler atıştırıp ardından Blå`nun civarında nehir kenarında güzel bir şeyler içebilirsiniz.

Simdi ise St.Hanshaugen`da yaşıyorum ve burası da cok keyifli. Şehrin bu kısmı biraz daha Cihangir hissi veriyor diyebilirim. 🙂 Rouler, Mercure gibi lokal kokteyl barları, St. Hanshaugen parkı, Our Savior’s Cemetery mezarlığı sevdiğim yerlerden. 2019`da “European Green Capital” seçilen Oslo parklarıyla ve doğasıyla meşhur. O nedenle fırsat buldukça parklar, gol ve deniz kenarına gitmek keyifli oluyor.

En sevdiğin kafe/restoran/bar?

Gelen arkadaşlarımı mutlaka Vippa`ya götürüyorum; salaş ortamı, çeşitli yemek seçenekleri ve deniz kenarında ada manzarasıyla keyifli vakit geçirmek için ideal oluyor.Yazın genelde arkadaşlarımızla Litteratur Huset ve Kunstnernes Hus`e gitmekten keyif alıyoruz. Hem Tokyo`da hem Oslo`da şubesi olan Fuglen; kahveleri ve de kokteylleri ile ünlü. Eve kahve almak içinse birçok uluslararası yarışmada lider gelen Tim Wendelboe tercihim. Kulturhuset ise hem gündüz keyifli vakit geçirebileceğiniz, aksamsa arkadaşlarınızla bir araya gelebileceğiniz bir mekân. Ve sürekli farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Hemen yanında ise HimKok kesinlikle kokteyllerini denenmesi gereken bir yer. Eski bir eczanenin dekorunu bozmadan açılan bir diğer kokteyl bar Svanen de şehir merkezinde önerebileceğim mekanlardan.

Oraya geldiğimizde neyi yapmadan dönmeyelim?

  • Tabi ki Munch`un dünyaca ünlü Scream tablosunu görün, ve açılmış olursa yeni Munch müzesini ziyaret edin.
  • Mimarisi ile beğeni toplayan yeni Deichmann Kütüphanesi’ni, Oslo`nun simgelerinden biri olan opera binasını, modern sanat müzesi Astrup Fearnley`i görmeden dönmeyin derim.
  • Ekeberg ve Vigeland parkları kesinlikle listenizde olsun derim. Ekeberg`i keşfetmek için uzun zamana ihtiyacınız olacak ama ormanda saklı heykeller ve manzarası çok etkileyici.
  • Bygdøy civarındaki müzeleri mutlaka görün.
  • Somon yiyin 🙂
  • Kahve konusunda dünyaca iddialı olan cafelerine gidip kahvelerini içmeden dönmeyin.
  • Ödüllü mimarisi ve içeriği ile nefes kesen Kistefos Müzesi.
  • Oslo`dan trenle Bergen`e gidin: Bu yolculuk, dünyanın en güzel tren yolculularından biri sayılıyor.
  • Norveç fiyortlarını görün ve Norveç doğasının keyfini çıkarın.

Lokaller neler yapmaktan hoşlanıyor? Birisinin oralı olduğunu nereden anlarız? 🙂

Çoğu Norveçliyi eksi 10 derece buz gibi havada ve karanlıkta (sanki güneşli havada koşuyormuşçasına) rahat bir şekilde günlük koşusunu yaparken görebilirsiniz.Dünyanın kişi başına en çok elektrikli araba düşen ülkesi olduğu için, Oslo`da birçok kişinin Tesla`si var ve yol kenarında şarj olan birbiri ardına sıralanmış son model Tesla`lari görebilirsiniz. Ve herkesin en sorduğu şeylerden biri, -evet- çocuklar eksi derecede kafelerin dışarısında bırakılabiliyor ve bu oldukça olağan. 🙂

Bonus:Korona günlerinde uzakta olmak nasıl bir şey? Nasıl etkilendin?

Çok enteresan zamanlar yaşıyoruz. Tabi ki sevdiklerimizden uzak olmak ister istemez etkiliyor, bir de üstüne seyahat özgürlüğümüz kısıtlandığı için klostrofobik bir ruh hali oluyor. Norveç bu süreci çok iyi idare etti ve şu an ülkede çok az sayıda olduğu için, Türkiye’deki durum ile karşılaştırınca kendimden çok ailem için endişe ettim. Umarım hepimiz bu günleri atlatır, seyahat ve sevdiklerimize sarılma özgürlüğümüze kavuşuruz.

Beni takip etmek isterseniz Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/gunizt

 

Sorularımızı yanıtladığın ve bu güzel fotoğrafları bizle paylaştığın için çok teşekkürler Güniz. Norveç gezmeyi çok istediğimiz ülkelerden biri. Umarım bir gün bizi de Vippa’ya götürürsün 😉

Author: merve

Merve 1985 yılında doğdu. Katar’da yaşıyor. Tini mini ve deli ruhlu bir hanım olduğu için yaşının kadını olamadı. Hobi olarak sosyoloji okudu. Medya sektörünü kurtarmaya çalıştı olmadı. Erasmus’da tanıştığı arkadaşlarını ziyaret etme bahanesiyle gezmeye başladı. Önünü alamadık. İş gezisi dedi Orta Doğu’dan girdi Japonya’dan çıktı. Kocamla gezicem dedi 3 günde olsa Avrupa’ya kaçtı. Son durağı kürkçü dükkanı da olsa o gezmelere doyamadı, doymayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir