Wizz Air İle Uçmak

wizzair-IMG_0715

Wizz Air ile  Budapeşte’ye uçuyorum

Ucuz uçak bileti tabiki de kaçırılmaz bir fırsat. Wizz Air, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından Budapeşte’ye uygun fiyatlarla uçmanızı sağlayan bir havayolu şirketi. O kadar ucuz ki insan şöyle bir uçakta yolculuk edecek zannediyor.

Tabi biz alışık değiliz aslında Wizz Air Avrupa içinde yüzlerce uçuş yapan   bir şirket. Türkiye’den sadece Budapeşte’ye uçabiliyoruz. İnternette ucuz olma nedenlerini açıklayan yazılar bulabilirsiniz. Firmayı biraz araştırınca olumsuz birçok yorum görebilirsiniz ve kötü deneyimler sizi korkutabilir.  Sağsağlim Budapeşte’ye gidip gelen biri olarak birkaç kurala dikkat ederseniz Wizz Air ile ekonomik ve rahat uçabilirsiniz.

 Wizz Air Bilet Alma Ve Ek Hizmetler

İşlemleriniz için ilk önce siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelik bilgilerinizi ve şifrenizi kesinlikle unutmamalısınız.

Wizz Air kabin bagajı standartlarına uygun bir çanta ile yolculuk yapıyorsanız (ben öyle yaptım) işiniz kolay. Ama bu standartların dışında bir çantanız varsa ek ücret ödemek zorundasınız. Çanta ölçüleri ile ilgili Wizz Air’ın kendi sitesinde ayrıntılar var. Çantanızı bu ölçülere göre seçmelisiniz. Evde metre ile ölçüp biçme işini yapmayı unutmayın! Şaka yapmıyorum.

Biletinizi alırken cam kenarı, güvenlik kontrolü önceliği,  şehre ulaşım gibi ek hizmetler satın alabiliyorsunuz.

Cam kenarında oturmak gibi bir önceliğiniz yoksa bu hizmetlerden hiçbirini satın almanıza gerek yok. Hatta benim gibi şanslıysanız gidişte ve dönüşte cam kenarını kimse satın almamış ve siz de bedavaya cam kenarı uçusu yapmış olursunuz.

Sabiha Gökçen Havalimanında güvenlik önceliğini kullanabileceğiniz bir durum olmadığı için bu hizmeti de satın almanıza gerek yok. Sıraya giriyor ve bekliyorsunuz.

Şehre ulaşım için Wizz Air’a ait servis arabalarından yararlanabilirsiniz. Ama Budapeşte Havalimanındaki bu arabaların saat aralıkları uzun. Beklemektense yada kaçırmak gibi bir strese girmektense kapı çıkışındaki otobüse atlayın.

Online Check-in Yapmayı Unutmayın!

Wizzair uçusunuzda havalimanına gitmeden internetten gidiş ve dönüş biletlerinize online check in yapmanız gerekiyor. Yapmadığınız takdirde sizden ek ücret alıyorlar. Online check’in yaparken pasaport numaranızı istediği için yanınızda pasaport bilgileriniz olmak zorunda. İstenilen bilgileri girdikten sonra gidiş dönüş biletlerinizin çıktılarını almayı unutmayın.

Bu kurallar doğrultusunda hareket ederseniz Wizz Air uçusunuz ekonomik ve rahat geçecektir.

İyi yolculuklar.  🙂

 

Budapeşte Havalimanın’dan Şehre Ulaşım

Budapeşte Havalimanın’dan şehre ulaşım çok kolay. Öncelikle biletmatikten bilet satın alıyorsunuz. Kalacağınız güne göre farklı seçeneklerde bilet alabilirsiniz. Bilet alırken kredi kartınızı kullanırsanız işleminiz daha hızlı gerçekleşir.

200E numaralı otobüse bineceksiniz. Zaten başka numaralı bir otobüs yok. Son durakta indikten sonra sovyetlerden kalma bir metroya binip Deak Ferenc Ter durağında iniceksiniz.

Budapeşte’ye hoşgeldiniz!

Author: merve

Merve 1985 yılında doğdu. Katar’da yaşıyor. Tini mini ve deli ruhlu bir hanım olduğu için yaşının kadını olamadı. Hobi olarak sosyoloji okudu. Medya sektörünü kurtarmaya çalıştı olmadı. Erasmus’da tanıştığı arkadaşlarını ziyaret etme bahanesiyle gezmeye başladı. Önünü alamadık. İş gezisi dedi Orta Doğu’dan girdi Japonya’dan çıktı. Kocamla gezicem dedi 3 günde olsa Avrupa’ya kaçtı. Son durağı kürkçü dükkanı da olsa o gezmelere doyamadı, doymayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir