Trenle İtalya – Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

 

İtalya’da trenle seyahat etmek gerçekten çok kolay ve ekonomik! Biz son seyahatimizde Milano’da konaklayarak Como, Torino ve Cinque Terre’yi gezdik. Her sabah soluğu Milano Centrale’de aldık. Trene koştur koştur yetişmemek için hep bir sonraki biletimizi bir akşam önceden aldık. Makinalardan almak çok rahat oluyor. Üstünde trenitalia yazanlardan biletinizi alabilirsiniz. Ben Torino’da yaşarken de çok tren kullandığımdan aşağıda işinize yarayabilecek küçük tüyolardan bahsettim.

 

1. Eğer gideceğiniz yer popüler bir destinasyonsa biletinizi önceden internetten alabilirsiniz. Mesela Cinque Terre için La Spezia’ya bilet bakmıştım gitmeden 1 ay önce. 16 €’ydu. Gittiğimiz gün İtalya’da almaya kalkıştığımızda aktarmasızlar 29 €, aktarmalı olanlar da 21€’dan başlıyordu. trenitalia.com’a bakabilirsiniz.

 

2. Aktarmalı yolculuklarda en az 20 dk olmasına dikkat edin çünkü trenler gecikebiliyor. Makinalarda bileti alırken yanındaki i(info)ya bastığınızda size hangi durakta aktarma yapacağınızı ve kaç dk arayla tren olduğunu gösteriyor, fotoğrafını çekmeyi unutmayın. Mesela bizim biletimizde Genova Brignole’de aktarmamız var, saat 19.36 da kalkacak treni bulmamız lazım. Yanındaki de istasyonlarda panolar oluyor, o istasyondan hangi trenin kaçta geçtiğini görebiliyorsunuz. Yanında peron bilgisi de oluyor, aktarma yapılacağı zaman baya faydalı. 🙂

3. Trene binmeden önce aldığınız bileti valide etmeyi unutmayın. her peronda sarı kutular var, bileti okutup tarih ve saat işletiyorsunuz. Tren içinde kontrole denk gelirseniz ve valide etmediyseniz ne kadar turist de olsanız problem çıkarabilirler.

4. Bazı biletler koltuk numaralı oluyor, dikkat edin. Bizim intercity firmasının treniyle aktarmasız gittiğimiz La Spezia treni koltuk numaralıydı. Biz tesadüfen doğru perona binmişiz, sonradan farkettik. 🙂 Bu biletlerde saat bilgisi de olduğu için tam olarak o trene binmeniz önemli, başka saattaki aynı trene binerseniz ne olur bilmiyorum 🙂

5. 2. sınıf biletler daha uygun oluyor, İtalya’da trenler gayet konforlu 1. sınıf almaya gerek yok, çok da bir farkı yok zaten sınıfların. 2 yazan vagonların herhangi birinde oturabilirsiniz.

 

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

2 Replies to “Trenle İtalya – Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir