Fotoğraflarımızı nasıl çekiyoruz?

Gezilerimizde bizim için fotoğraf çok önemli. Gezi sürecinde ve sonrasında  sosyal medya hesaplarımızdan en iyi fotoğrafları paylaşmaya çalışıyoruz. Genellikle gezilerde telefonlarımızın kameralarını kullanıyorduk. Kalite ve boyut açısından yeterli olmadığını düşünüp  bu yıl taşıması kolay fotoğraf makineleri aldık.  Gezi sürecindeki deneyimlerimizi sizle paylaşmak istedik.

 

Merve: Ben en son yaptığım Tayland gezisinde tabiri caizse Cevat Kelle gibiydim. Sony Alpha 6300 fotoğraf makinesi, Gopro 6 ve Huawei pro20 kullandım. Sony makinemin 18-135 objektifi sayesinde telefon zoomu ile çekemeyeceğim çok güzel portreler ve maymun fotoğrafları çektim. Gopro’yu açıkçası çok efektif kullanamadım ancak su altı fotoğrafları için iyi oldu. Huawei pro20 ise Instagram storylerinde daha kaliteli videolar ve fotoğraflar paylaşmamı sağladı. Tayland gezisi biraz koşturmalı olduğu için telefon ile çekim yapmak daha kolay oldu. Normalde Iphone 6s kullanıyorum ve artık görüntü kalitesi son teknolojiye göre yetersiz kalıyor. Bu seneki teknoloji hakkımı Sony Alpha 6300 için kullandım. Makinenin bir kolaylığı da çektiğiniz fotoğrafları wifi üzerinden telefonunuza aktarabiliyorsunuz.

 

Eğer telefonunuzu değiştirmeyi planlıyorsanız kamera kalitesi yüksek bir telefon almayı tercih edebilirsiniz.

Fotoğraf makinesi almayı planlıyorsanız da wifi özelliği olan bir makine alarak gezi sürecinde bilgisayara aktarmadan sosyal medyadan hemen paylaşım yapabilirsiniz.

 

Ben fotoğraf çekmeyi sevdiğimden Cevat Kelle gibi dolaşmaya devam edeceğim.

Huawei pro20

Go pro

Sony alpha 6300

Dilhan: Aklımda hiç yokken Merve’nin gazıyla (aslında sadece “ben almayı düşünüyorum telefon yetmiyor artık” dedi ama ben yine de gaza geldim.) geçtiğimiz ay ikinci bir Canon sahibi oldum. Aslında çok eskiden gelen bir merakım vardı, o zaman Canon 450d kullanıyordum. Bu yaklaşık 8-9 sene önceydi. Teknoloji ilerledikçe hem makinem eski kaldı hem de gezilerde taşıması çok zor bir hal aldı.

Ben tercihimi Canon G7x mark ii ‘den kullandım. Fotoğraf dışında yüksek kaliteli video çekmesini de istedim. 4k çekmiyor ama full hd çekmesi ve video ses kalitesi benim için yeterli oldu. Merve’nin makinesi gibi benimkinde de wifi ile çekilen fotoğraflar kolaylıkla telefona atılabiliyor. Ayrıca dijital ekranı 180 derece dönebildiğinden selfie modunda çekerken kendinizi görebiliyorsunuz. Zaten youtube vlogger kamerası olarak satılıyormuş. 🙂 Makineye harici lens ve mikrofon takılamıyor, tek eksiği bu olabilir. Ama ben daha kompakt bir makine aradığımdan hafiflik, kalite, fiyat dengesinde tüm kapılar bu makineye çıktı. Bunun dışında hala telefonum Iphone 7plus’ı da kullanmaya devam ediyorum.

Iphone 7plus

Canon G7x mark ii ( iki fotoğraf da zoomlu çekildi)

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir