En iyi Netflix Dizileri

Evde sürekli bir ne izlesem, neye başlasam diye düşünürken kendimi yine ya Friends ya da Gilmore Girls izlerken buluyordum. Bu yüzden de yeni dizi arayışlarına girdik. Merve’yle ortak güzel bir liste ortaya çıkardık. En aşağıda da henüz izlemediğimiz ama sizin bize tavsiye ettiğiniz diziler var. Umarız siz de bizim gibi severek izlersiniz! Her önerinin yanına D ve M yerleştirdik kimin önerisi olduğu belli olsun diye.

Not : Diziler kategoriler altında IMDB puanına göre dizilmiştir.

Mutlu eden diziler :

Atypical (D):
Image result for atypical penguin

Diziye sizin önerilerinizde görüp başladım. Toplamda 2 sezon, 18 bölüm. Her bölüm yaklaşık 25-30 dk. Ben dizinin tamamını 2 günde bitirdim. Sam otizmli bir ergen, dizide de hem aile içinde yaşananlar hem Sam’in dünyaya bakışı, kızlarla iletişimi anlatılıyor. Dizide daha az dramlı bir This is Us sıcaklığı var. (önemli not: Netflix’te yok ama en en sevdiğim dizilerden biri de This is Us)

Imdb : 8.3

Gilmore Girls (D):

Image result for gilmore girls

7 sezonluk bir anne-kız hikayesi. Hızlı konuşan ikiliyi takip etmekte başta zorlansanızda 3-4. izleyişte tüm referansları anlamaya başlıyorsunuz. 16 yaşında ilk izlemeye başlamıştım. Son 3-4 senedir de baştan başlayıp tekrar tekrar izliyorum. Team Jess mi Team Logan mıyım hala karar veremedim.

Imdb : 8.1

 

Komedi :

Rick and Morty (D):

Image result for rick and morty

İlk bölümde Rick’e biraz sinir olabilirsiniz ama karakterler oturdukça baya keyifli ve komik bir dizi. Favori bölümlerimden bir tanesi gezegenler arası müzik yarışması. Dizi için özetle paralel evrenlerde geçen dede-torun macerası diyebiliriz.

Imdb : 9.3

Orange is the new Black (M):

Image result for orange is the new black

Kadın hapishanesinde geçen bir dizi. Komedi, dram ne istersen var.

Imdb : 8.4

Bojack Horseman (M):


Başrol oyuncusu bir at olan ve Hollywood dünyasını ince esprilerle konu alan animasyon dizi.

Imdb : 8.3

The End of the f***ing world (M):

Image result for the end of the f ing world

Şiddetle tavsiye edeceğim bir dizi. İki farklı karaktere sahip gencin başından geçenleri izliyorsunuz. İkinci sezonu merakla bekliyorum. Müzikleri efsane!

Imdb : 8.2

Big Mouth (M):

Image result for big mouth

Ergenlik bu kadar komik anlatılamazdı. Antidepresan niyetine eğlenceli bir çizgi dizi.

Imdb : 8

 

Tabi ki izlemişsinizdir köşesi :

Sherlock (D):

Sherlock’suz bir liste yapmaya içim elvermedi. Oldu da duymayan izlemeyen kalmışsa bir hayır işi yapmış olalım ve sizi bu diziye başlatalım. Gerçekten izlemediyseniz şu an ne izliyorsanız bırakın ve Sherlock’a başlayın.

Imdb : 9.2

La Casa de Papel (D):

Oldu da gözünüzden kaçtı ya da “herkes izliyo ben izlemem” dediyseniz (ki ben Game of Thrones’a o muameleyi yapıp geçen sene izledim) popülerliği geçti bence izleyin, hem yeni sezon da gelecek diyorlar.

Imdb : 8.7

Gerilim Polisiye Dram ne ararsan burada :

Dexter (D):

Image result for dexter

Dizi finali kötü dediler diye izlemedim ama son bölümüne kadar sürüklüyor. Her sezon farklı bir hikaye ve karakter etrafında dönüyor. Seri katil dizisi diyerek basitleştirmek istemiyorum, güzel izleyin.

Imdb : 8.9

Dark (D):

Image result for dark

Bol gerilimli, Almanca, The Shining’deki gibi sürekli yaylı çalgılı müziklerle gerilim vermeli bir dizi. İlk 4 bölümü arkadaşlarla izledim şimdi tek başıma izlemeye korkuyorum. 🙂

Imdb : 8.6

Mindhunter (M):

Image result for mindhunter

1970’lerde cinayet psikolojisi ile canilerle empati kurmaya çalışan iki FBI ajanının hikayesi. Kaliteli bir yapım.

Imdb : 8.6

Broadchurch (M):

Image result for broadchurch

Polisiye severleri buraya alalım. 3 sezonluk diziyi heyecan ve merakla izleyeceksiniz.

Imdb : 8.4

Dark Tourist (D):

Image result for dark tourist

İlk 2 bölüm izlendi ve pek sevildi. Ancak biraz iç şişiriyor doğrusu, yatmadan önce de izlenilcek bir dizi değil şayet Amerika bölümünün başında bir seri katilden bahsediliyor. İç açıcı olmasa da değişik bir program. “Dark tourism” denen bir akım varmış, bazı kişiler popüler noktalardan ziyade ölüm ve felaketlerle ilgili geçmişi olan noktaları ziyaret ediyorlarmış. Bizim de baş karakterimiz bu tarz yerlere gidip bize gösteriyor. Örneğin ilk bölümde Meksika’da ölüler gününe katıldı, Pablo Escobar’ın tetikçisiyle tanışıp Escobar turuna katıldı.

Imdb : 7.8

Dönem dizileri :

Peaky Blinders (M):

Image result for peaky blinders

1920 İngiltere’sinde geçiyor. Oyuncular, kostüm, mekan her şey karizma ötesi. Dikkat! Viskiye başlayabilirsiniz.

Imdb : 8.8

The Crown (D):

Image result for the crown

Bu Kraliyet ailesinde kim kimdir nedir, kraliçe Elizabeth nasıl biri, politika, entrika benim için tam bir genel kültür dizisi oldu. Gerçek hayat, gerçek karakterler olan dizileri de seviyorum zaten. Tabi daha birisi ölmeden hayatına dair dizi yapılması da ilginç Acaba akşamları oturup izliyor mudur? 🙂

Imdb : 8.7

 

Henüz izlemediğimiz ama sizlerden gelen öneriler :

Breaking Bad : İnatla izlemediğim bir dizi. Game of Thrones muamelesi yapıyorum sanırım yine, çok popüler diye izlemek istemiyorum. 🙂 IMDB – 9.5

Stranger Things  & Black Mirror : Aslında bunu izleyip listeye koymamıştık fazla bilinen dizilerden olduğu için 🙂 Ama burada durmasında fayda var 🙂 IMDB – 8.9

Suits : IMDB – 8.6

Vikings : IMDB – 8.6

Sense8 : IMDB – 8.4

Ozark : IMDB – 8.4

How to get away with murder : IMDB – 8.2

Manhunt : unabomber : IMDB – 8.2

 

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

One Reply to “En iyi Netflix Dizileri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir