Torino Gezi Notları – Torino’da Erasmus

Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın Torino’ya direkt uçuşları var ama Milano gezinizde de Torino’ya uğramak isterseniz ulaşım çok kolay. Torino’ya her saatbaşı tren var, hızlı trene binerseniz yol 50 dk sürüyor, normal trenle 1 saat 45 dk civarı sürüyor. Bilet fiyatları da 12 €. Bunun dışında hatırladığım kadarıyla Malpensa Havaalanından Torino’ya shuttle da kalkıyor, ama hala var mı bilmiyorum.

Konaklama

Torino günübirlik ziyaret için uygun biryer ama olur da kalmak isterseniz bir Dock Milano da kalmıştık. Porta Susa istasyonunun dibinde, merkeze yürüyerek 10 dk mesafede.

Torino’da Yapılacaklar

  

 • Sinema müzesi – Mole Antonelliana ‘nın tepesine çıkın. Sinema müzesine 2 saatinizi ayırmayı göze alarak girin.
 • Piazza Vittorio Veneto’da aperitivo yapın. Benim öğrenciyken favorim La drogheria’ydı. Ama bu gidişimde fiyat sorduğumda kişi başı 25€ dedi garson. Sanırım pek turist sevmiyorlar çünkü fiyatın o olmasının imkanı yok. :/
 • Piazza Castello’ya çıkan tüm cadde ve sokaklarda yürüyün.
 • Bisikletle şehri dolaşın : Şehir merkezinde dolaşırken sık sık tobike istasyonlarını göreceksiniz. Günlük 8€’ya bisiklet kiralayabilirsiniz. Turist info ofislerinden bisiklet kartını alabilirsiniz. Torino düz bir şehir ve bisiklet yolları var, bu yüzden baharda gittiyseniz bisikletle dolaşmak keyifli olacaktır.
 • Parco del Valentino’da piknik yapın.
 • Küçük bir kafede (tabaccheria) bir italyan gibi caffe için. 🙂
 • Po nehrinin karşısına geçip Basilica di Superga’ya tırmanın ve şehir manzarasının tadını çıkarın.
 • Bonus : Mısır Müzesi. Bunu bonus olarak yazdım çünkü dünyanın en büyük 2. Mısır müzesi olduğu için meraklısı varsa ziyaret etmek isteyebilir diye düşündüm. Ama bana British Museum Londra’da gördüğüm mumyalar yettiği için burası o kadar enteresan gelmemişti bu sebeple günübirlik geldiyseniz girmenize gerek yok, ama hiç mumya görmedim buraya kadar gelmişken göreyim diyorsanız buyrun.

Yeme-İçme

 • Bicerin : Torino’ya özel yoğun ve sıcak çikolata. Tabaccheria’larda deneyebilirsiniz.
 • Aperitivo : Kısaca bahsediyim. Akşamüstü kendinize bir içki alıyorsunuz ve açıkbüfe atıştırmalık yemeklerden yiyebiliyorsunuz. Öğrenciyken çok yaptığım bir şeydi, ya da evde risotto veya pizza yapıyordum. (5 kilo almamın açıklaması) Aperitivo yapabileceğiniz bir sürü bar bulunuyor.
 • Gelato : Piazza Castello’da Mc Donalds’ı bulun ve ona arkanızı dönüp kemerli pasaj gibi yere girin. Sağınızda küçük bir dondurmacı karşılayacak sizi. Dondurması ef-sa-ne. Yemeden dönmeyin.

 

 

Torino’da Erasmus

Torino’da turistik olarak yapılacak çok fazla şey olmasa da şehir olarak ben çok seviyorum. 6 ay boyunca sıkıldığım tek bir gün bile olmadı. Bisikletle heryere gidilebiliyor. Üniversite şehri olduğu için gece hayatı baya hareketli diyebilirim. Murazzi denilen bir bölge vardı, Po nehri kıyısında. Çok nezih bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim. Ama Parco Valentino içinde açık havada daha güzel kulüpler vardı.

Kısaca Erasmus’tan bahsetmem gerekirse, üniversiteye girdiğimde aklımda olan ilk şey Erasmus’a gitmekti. Bu yüzden de 2. sınıf Bahar döneminde gittim. Sadece 2 ders verebildim ama okula toplamda 5 kere falan gittiğimi düşünürsek bence baya büyük bir başarı. 🙂 Çok fazla arkadaş edindim, çok fazla gezdim ve çok ucuza gezdim. Bir kere Avrupa’ya kapak atınca tren ve Ryan Air ile gezmek çok uygun oluyor. Tavsiyem o ki, fırsatı olan herkes yapmalı. Torino da güzel bir seçenek. Mühendisseniz Politecnico di Torino diye teknik üniversiteleri var. Ama dersler genelde İtalyanca, ben bu yüzden yüksek lisans dersi almak zorunda kalmıştım, öyle olunca da derslerden kalmıştım. Türkiye’ye geri dönünce bir şekilde toparladım. 🙂

  

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir