Lviv Yeme İçme Rehberi

Lviv’in ilk yazısı yeme içme üstüne olsun dedik(çünkü çoğunlukla yaptığımız şey bu oldu) ve tüm mekanları bir yazıya sığdırmaya çalıştık. Lviv’de yeme içme ucuz mu diye soranları duyar gibiyiz. Evet ucuz, ama yine de bazı dikkat etmeniz gereken noktalar var. Mesela biz bi noktada aman canım çok ucuz diyip ipin ucunu kaçırıp saçma paralar verdiğimiz yerlere de gitmiş bulunduk. Kahvaltı için genelde 200-300 UAH ödedik. (40-50 TL) Kahveler 25-50 UAH arasında değişiyor. (4-8 TL )

Kahvaltı – Kahve – Tatlı

Svit Kavy ( Güzel Kahve + Kahvaltı)

Rynok Meydanı’nda bulunan bu tatlı kafeyi biz pek sevdik. 3-4 kere kahvaltı ve kahve için gittik. Lviv’deki en güzel kahvelerden biri bence buradaydı. Kahvaltıda pancake yiyebilirsiniz baya güzeldi 🙂 Bunun yanısıra kişleri ve birsürü sandviç çeşitleri var.

Coffee Mining Manufacture ( Kahve + Güzel Tatlı )

Yine Rynok Meydanı’nda kocaman bir kahve fabrikası burası. İlk girişte sizi kavurma makinası ve çekirdek kahve satın alabileceğiniz bir stand karşılıyor. İçeri doğru gittikçe hediyelik eşyacı ve oturabileceğiniz alana ulaşıyorsunuz. Kahveye meraklı birisi olarak kahvesini çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. İstanbul’daki tüm nitelikli kahveciler 10 kat daha iyidir herhalde. Ama Napolyon Pastası çok övülmüştü, bizden de tam puanı kaptı! Aşağı katına inip turistik bir aktivite olarak yanar dönerli kahve sipariş ediyormuşsunuz, biz yapmadık ama yine de aşağıya inip kafenin o kısmını da dolaşmayı ihmal etmedik.

Bu arada sanıyoruz ki Lviv Coffee Manufacture diye başka şubeleri de var. Çünkü bir tanesine yolda rastlayıp gitmiştik. Ama atraksiyonlu olan Rynok Meydanı’nda bulunan.

Plates & Cups ( Güzel Kahve + Güzel Tatlı + Güzel Kahvaltı )

Red Velvet Cake’ciler buraya! Gün ortasında tatlı ve kahve molası için ideal bir kafe burası. Ayrıca kahvaltı menüsü de çok güzel gözüküyordu.

Cukor ( Güzel Kahvaltı + Kahve )

“Sabahları avokadosuz ve yumurtasız kahvaltı yapamıyorum canım!” diyenler için yine tatlı bir mekan. Biz bir de cheese pancake diye birşey söyledik. Yanında reçel ile peynirli hamurişi birşey geliyor. Ben baya beğendim. Yine beyaz çikolatalı pancake’i çok övülmüş. Ben açıkçası ölüp bitmedim. Yemeden dönseniz üzülmezsiniz. 🙂

Cukernia ( Kahvaltı )

Burayı listeye çaresiz kalmadığınız sürece gitmeyin diye ekledik. Ortalama bir kahvaltı menüsüne sahip olan bu kafeyi oldukça pahalı bulduk. (Öyle ki Pravda Beer Theater’daki akşamımızdan daha çok hesap ödedik)

Akşam Yemeği – Gece

Celentano

Pizza yurtdışına çıkıldığında garanticilerin tercih ettiği bir yemek. E biz de açlığa pek dayanamadığımızdan geldiğimiz gibi kendimizi buraya attık. Fotoğraftaki 1 pizza + 2 kadeh şarap 225 UAH tuttu. ( Yani 35 TL gibi birşey ! )  Buranın birsürü şubesi var ama bir şubesi diğerini tutmuyor. Size 2 tane güzel olanın adreslerini aşağıya yazıyorum.

– Ivana Franka Street

– Rynok Meydanı

 

Mons Pius

Baczewski’den kaçıp kendimizi buraya attık. Etlerini çok beğendik. Menüdeki fiyatlarla ilgili şöyle bir uyarı yapabilirim. Menüde etlerin genelde 100 gr. için fiyatı yazıyor. Ve siz “Ben şundan 100 gr alayım” diyemiyorsunuz. Şansınıza ne gelirse! Bu yüzden biz riske atmayıp porsiyon fiyatı yazan ve porsiyon olarak satılan iki yemeği tercih ettik. Çok memnun kaldık. Akşam 9 gibi gittiğimizden kalabalık da değildi. 5 dakika yer bekleyip hemen oturduk. Fotoğraftaki menüde etler kısmında en üstte olan. Biz yumurtasız ve iyi pişmiş olarak istedik.

Drunken Cherry

 

Burası Rynok Meydanı’ndaki meşhur vişne likörcü. Zaten her daim önünde bir kalabalık. (Hava soğuk olsa da ufoların altına doluşmuş insanları ellerinde likörleriyle sohbet ederken görebilirsiniz.) Baya küçücük ufacık içi dolu turşucuk bir mekan burası. İki seçeneğiniz var : Sıcak ve normal. Biz ikisini de denedik, normal olanı benim kişisel favorim. Ama sıcak olan da boğazları bir yakıyor, tüm mikropları öldürür. 🙂  Bir sıcak bir normal  93 Grivna tuttu.

 

Pravda Beer THEATER   

Buraya tek kelimeyle ba-yıl-dım. Herkesin bira fabrikası diye bahsettiği yer burası. Çeşit çeşit birsürü biraları var. Giriş katında hediyelik eşya dükkanları da var. Ne kadar turistikte olsa, metrekareye 100 Türkte düşse ben burayı çok sevdim. Güzel bir yer kapmak için 6.30 gibi gitmenizi tavsiye ederim. 7-9.30 arası Pravda orkestrası canlı müzik yapıyor. Sonlara doğru size pet şişeler dağıtılıyor ve şarkıya eşlik etmeniz bekleniyor. Sonuçta konservatuarı boşuna okumadık. 🙂  Repertuarları gerçekten çok eğlenceli. 3 bira artı bir ana yemeğe 280 Grivna gibi bir para ödedik.

Lviv Coffee Mining yanındaki hediyelik eşyacıdan girilen yer

Burasının adını bir türlü bulamadığımdan böyle tarif ediyorum. Bir akşam kahve içerken “Bu müzik sesi nereden geliyor ya?” diyip bulduğumuz yer. Rezervasyon alıyorlar ama 2 akşam için de fulldü. Biz biraz ayakta canlı müziği dinleyip çıktık ama birşeyler içip eğlenmek için güzel bir ortam.

 

Not :

Baczewski’yi her blogda duyup Trip Advisor’da da ilk 3 te görünce neymiş bu diyerek gittik. Yaklaşık 20 dakika kadar sıra bekledikten sonra içeri alındık. Kapalı alanda bahçe deneyimi yaşatan tuhaf bir mekan olmasının yanısıra menüsünde yiyecek hiçbirşey bulamadık. 15 dakika boyunca hiçbir garsonun ilgilenmemesi ve yan masamızda oturanların rahatsızlık vermesi sebebiyle kaçarak uzaklaştık. Bazı yerlerde kahvaltısının iyi olduğunu yazmışlar ama biz bir daha oraya dönmek istemedik. Yine heryerde yazılıp çizilen The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice adlı restoranı merak ettik ama deneyemedik. Siz deneyimlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Gidecek kişilere yardımı dokunur. 🙂 Bir de Delicateka ‘nın hamburgerleri çok güzel görünüyordu.

 

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir