Fas güvenli mi? Fas’a nasıl gidilir?

Hala Fas gezimizin etkisinden çıkamamış bir halde öncelikle çok sorulan bu soruları cevaplamak istedim. Benim de giderken kafamda bu sorular vardı ve Google’a gerçekten 5-10 kere bu soruyu sormuşumdur:

Fas güvenli mi?

Biz Fas gezimizde Kazablanka ve Marakeş’i gezme fırsatı bulduk. Fas’ın tamamına genelleme yapamayacağım ama şunu diyebilirimki Kazablanka ve Marakeş güvenli. Tabi ki heryerde herşey olabiliyor. Güvenli derken ütopik beklentilere girmeye gerek yok ama bence internette okuduğunuz herşeye inanmayın. Ben giderken biraz da olsa tedirgin gittim açıkçası. Afrika kıtasına ilk defa ayak basıcak olmamın yanısıra internette okuduğum bazı şeyler vardı:

  •  Fotoğraf çekerken izin isteyin, aman yanınızda hep bozuk para bulundurun sizden para isterler
  • Yok efendim bir dükkana girerseniz kolunuzdan bacağınızdan tutup zorla birşey aldırana kadar bırakmazlar

Şu ilk madde yüzünden ilk gün baya kaçak fotoğraf çektim korkup. Tabi ki meydanda gidip yılan oynatıcıları çekmeye çalışırsanız para istemeleri normal. Bu durum herhangi bir Avrupa şehrinde bir sokak sanatçısını fotoğraflamak istediğinizde de başınıza gelebilir. Açıkçası gayet rahat rahat fotoğraf çektim bir noktadan sonra. Zaten çekmeden duramıyorsunuz, her köşesi ayrı değişik, ayrı güzel. Biz hiç kimseye bu sebeple para ödemeden dönmeyi başardık. 🙂

Dükkanlara da girip çıkıp deneyip almadığımız, fiyat araştırması yaptığımız çok yer oldu. Evet, hemen katakulliye getirip poşete koyup elinize tutuşturmaya çalışıyorlar ama kimsenin size zorla birşeyler aldırıp “Aman almazsan valla seni dışarı salmam” dediği yok. Zaten heryer deli gibi turist kaynıyor. Bir de kim turist kim yerel halk ayrımını çok kolay yaptığımızdan mıdır nedir, bu kadar turistin olduğu bir şehir hatırlamıyorum. Bu sebeple de açıkçası kendimizi baya rahat hissettik.

Peki Fas’a nasıl gidilir?

Öncelikle Fas’ın en çok turist alan şehri Marakeş’e gitmek isteyeceksiniz ama İstanbul’dan Marakeş’e direkt uçuş yok. THY ile Kazablanka oradan da Marakeş’e geçebilirsiniz. Plan yapmaya çalışırken uçak biletlerinin çok uygun olmadığını farkedeceksiniz. Biz tam bu noktada (ve tabi internette okuduklarımızdan Fas’la ilgili çekincelerimiz de olduğundan) turla gitmeye karar verdik.

Kazablanka(1 gece)-Marakeş(3 gece) olan CafeTur firmasının turundan satın aldık. Normalde turla hiç yurtdışına çıkmamıştık ama bazen konaklama+uçak+transferler düşünüldüğünde turlar daha mantıklı olabiliyor. Bizim hesaplarımıza göre Fas gezisi de turla gidilebilecek bir yer. Türk Havayolları ile Kazablanka’ya gidip orada 1 gece konakladık. Sonra tur otobüsüyle Marakeş’e geçtik. Yol yaklaşık 4 saat sürüyor. Turda toplam 18 kişi olduğumuz için çok sıkıntı yaşamadık ve genel olarak memnun kaldığımızı söyleyebilirim.

 

 

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir