Bolonya ve Floransa Gezi Notları

 

 

Biz Bolonya’da 3 gece konakladık. Perşembe gidip Pazar döndük. Ama şunu söyleyebiliriz ki Bolonya’ya günübirlik ziyaret yapıp başka yerlerde kalmak daha mantıklı, mesela Floransa’da. Bu geziyle ilgili bizi en büyük hayalkırıklığına uğratan şey ise İtalya’da Christmas market kültürünün pek olmaması.Pek demeyelim, hiç diyelim. İki üç derme çatma kulübede bir krepçi birkaç hediyelikçi vardı.

Bolonya’da Ulaşım

Havaalanına indikten sonra Aerobus’lar Bologna Centrale’nin (tren istasyonu) önüne kadar götürüyorlar. Ücreti tek yön 6€ yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. Yürümeyi seviyorsanız şehir içinde heryere yürüyebilirsiniz, çok küçük çünkü. Biz hiç toplu taşıma/taksi kullanmadık.

Bolonya’da Konaklama

Biz Nuovo Hotel del Porto‘ da kaldık. Hem tren istasyonuna hem de görmek istediğiniz her yere yürüme mesafesindeydi. Ayrıca temiz ve uygun fiyatlı 3 yıldızlı bir otel. Biz memnun kaldık.

Bolonya’da Yeme – İçme

Cafe Terzi

İtalya zaten kahve cenneti ama burası Bolonya’da içebileceğiniz en iyi kahve diye geçiyordu. Biz de deneyelim dedik. Girişi çok şeker ve içeri tarafta küçük bir oturma salonu var. Hem çok rahat gözükmediği için, hem de oturmaya ekstradan para aldıklarından biz karton bardakta aldık kahvelerimizi.

cafe_terzi_bologna

Gelateria Gianni

Buradaki dondurma gerçekten i-na-nıl-maz! İki kulenin direk dibinde yer alan bu dondurmacıdan dondurma almadan dönmeyin. Kinder Bueno’lu tüm dondurmaları ve Samurai çok güzel!

gelateriagianni

Grom

Burayı Torino’da Erasmus yaptığım zamanlardan biliyorum, o zamanlar favori dondurmacımdı. Torroncino inanılmaz, eskiden Crema di Grom çok güzeldi ama sanki tadını bozmuşlar gibi geldi bana.

Mercato di Mezzo

Biz 2 akşam burada yedik ve çook beğendik. Burası kapalı bir market. Ama marketten kastım içeride mesela makarnacı var, tatlıcı var, balık ve deniz ürünleri yapan bir stand var, şarap ve bira alabileceğiniz yerler var. Bir de ortak alanda masalar var, yemeklerinizi alıp oturup  afiyetle yiyorsunuz. Dışarıda da masalar var. Biz makarnacıdan ıspanak ve ricottalı tortellini yedik ve bayıldık! Burada Spritz de deneyebilirsiniz. (Alkollü İtalyan içecek)

Trattoria Oberdan da Mario

Bolonya’ya gelmişken bolonez sos yemeden dönmeyelim dedik ve burada lazanya ve bolonez soslu makarna yedik. Lazanya gerçekten çok güzeldi. Bolonez soslu makarna için çok özel bir tat olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bolonya’da Görülecek Yerler

Piazza Nettuno ve Piazza Maggiore zaten dipdibe ve şehrin kalbi burası diyebiliriz. Aslına bakarsanız buralardan başka gidecek pek bir yer de yok. Bizim şansımıza bir de Neptün Çeşmesi restorasyondaydı, göremedik.  piazza_maggioreBasilica di San Petronio hoş ve sade bir kilise. Bize tuhaf gelen, herşeyin paralı olmasıydı. Kilisenin içinde her iki tarafında bulunan odacıklarda genelde heykeller olur. Bunda da vardı ama karanlıklar altındaydı. Ama merak etmeyin! İlla görmek isterseniz 20 cent atarak aydınlatabiliyorsunuz!.. Bir de fotoğraf çektikten sonra güvenlik koşa koşa yanımıza gelip fotoğraf çekmek için bilet almamız gerektiğini söyledi. Biz de oradan uzaklaştık..

piazza_maggiore

Bir de 12. yüzyıldan kalma Le Due Torri var- iki kule. Uzun olan Asinelli, kısa ve daha çok eğik olanın adı Garisenda.  due_torri

Günübirlik Floransa!

firenze

Gezimizin en güzel kısmı, benim ikinci gidişim de olsa sanırım Floransa’ydı. Bologna-Floransa arası 1 saat sürüyor. Biz 9.30 trenine bindik 10.30’ta Floransa’daydık. Bir de ucuz olması için Firenze Rifredi durağına bilet aldık. 12.5 Euro oluyor öyle. Rifredi’den de S.M.N durağına sürekli tren kalkıyor ve 5 dk bile sürmüyor. O da €1.5, ama tabi ki bir durak için bilet kontrolü olmuyor. Biz bilet aldık ama almasanız birşey olmaz bizce 😀 Eğer direk Firenze S.M.N durağına bilet alırsanız €26, iki katından fazla yani.

Floransa’da 6 saatiniz varsa neler yapabilirsiniz?

Kahvaltıyla başlayalım! Bizim canımız krep ve pancake yemek istediği için tripadvisor’da arattık ve La Milkeria‘yı bulduk. Çok güzel bir kahvaltı oldu, kahveler de güzeldi.

milkeria

Sonrasında tabi ki her sokak köşesinden gözüken Duomo’nun olduğu meydana çıktık. Floransa’ya yukarıdan bakmak için 15€’luk bir bilet almanız gerekiyor. Bu biletle katedralin ve kulenin tepesine çıkabilirsiniz. Baptistry( meydandaki yuvarlak yapı) içine girmek için de bu bilete ihtiyacınız var. Şuradan biletle nereleri gezebileceğnizi görebilirsiniz. Ama katedralin tepesine çıkmak için randevu almanız gerekiyor. Baptistery’nin karşısındaki “ticket office”de makinalar var, biletinizle oradan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

firenze

*kulenin tepesindenfirenze

*Kuleyi tırmanırken 414 basamak çıkıyorsunuz. Hiç asansör yok. Bazen çok daralıyor, klostrofobiniz varsa benim önerim hiç denemeyin bile. Ama en tepeye kadar çıkmak zorunda değilsiniz. 3 kademeli. Ara katta dursanız bile yine de güzel bir manzara yakalarsınız.

firenze

*Baptistery tavan

Öğle yemeği için pizza yemek istedik. Yine araştırarak Mangia‘yı bulduk. Pizza gerçekten lezzetliydi. İçinde fior di latte olan bir pizza tercih etmelisiniz kesinlikle!

Piazza della Repubblica ve Piazza della Signoria da görmeniz gereken meydanlardan. Piazza della Signoria adeta açık hava müzesi gibi. Meydana girdiğinizde gerçekten büyüleniyorsunuz.

Uffizi’ye girip gezecek vaktimiz malesef yoktu, bu yüzden ortasından yürüyerek Ponte Vecchio’ya çıktık.

 

firenze
*Piazza della Repubblica
firenze
*Piazza della Signoria

Ponte Vecchio’da bir yürümeden olmaz tabi ki. Akşam 6.30 treniyle de Bolonya’ya geri dönüyoruz.

firenze

Author: Dilhan

Dilhan 1990 yılında Eskişehir’de doğdu ve gözleri çekik. İlkokul yıllarında çok fazla japon şakalarına maruz kaldı ama henüz Japonya’ya gidemedi. Onun yerine Erasmus’la Torino’ya gitti ve Avrupa’yı gezdi. Bu sırada Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirmeyi başaran Dilhan, yine Koç Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. Şu an çocuklara piyano dersi veriyor ve bir bankada IT departmanında çalışıyor. En büyük hayali ise bir koalaya sarılmak :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir